niedziela, 12 styczeń 2020 13:04

Stworzenia z "Avatara" inspiracją dla Mercedesa.

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Stworzenia z "Avatara" inspiracją dla Mercedesa. Foto: Mercedes-Benz Polska PR

Niezwykłe połączenie: holistyczna koncepcja VISION AVTR w niespotykany sposób łączy dyscypliny projektowania wnętrza, nadwozia oraz obsługi pojazdu. Charakterystyczny, otwarty design „spaja” kabinę z tym, co na zewnątrz, w emocjonalną całość, a za jego inspiracje posłużyły stworzenia z filmu „AVATAR”. Łukowaty profili organiczny język projektowania sprawiają, że VISION AVTR stanowi wizjonerskie spojrzenie projektantów Mercedesa na wygląd samochodów przyszłości.

Mercedes-Benz VISION AVTR – najważniejsze cechy

Mercedes-Benz VISION AVTR – inspirowany filmem „AVATAR”: nazwa tego przełomowego pojazdu koncepcyjnego symbolizuje nie tylko bliską współpracę przy jego opracowywaniu z zespołem filmu „AVATAR”, ale także koncepcję ADVANCED VEHICLE TRANSFORMATION (z ang. zaawansowana transformacja pojazdu). Wizjonerski model ucieleśnia wizję motoryzacji z odległej przyszłości w oczach projektantów, inżynierów i badaczy trendów Mercedes-Benz. To rezultat bezprecedensowego globalnego partnerstwa jednej z najbardziej innowacyjnych marek w branży rozrywkowej oraz ósmej najcenniejszej marki na świecie – Mercedes-Benz. Inspirowany światem Pandory, VISION AVTR pokazuje zupełnie nową interakcję człowieka, maszyny i natury.

Design i interfejs użytkownika

Niezwykłe połączenie: holistyczna koncepcja VISION AVTR w niespotykany sposób łączy dyscypliny projektowania wnętrza, nadwozia i obsługi. Charakterystyczny otwarty design spaja kabinę pojazdu z tym, co na zewnątrz, w emocjonalną całość, a za jego inspiracje posłużyły stworzenia z filmu „AVATAR”. Łukowaty profil i organiczny język projektowania sprawiają, że VISION AVTR stanowi wizjonerskie spojrzenie na wygląd samochodów przyszłości.

Łączność biometryczna: zamiast konwencjonalnej kierownicy do połączenia człowieka z maszyną służy wielofunkcyjny element sterujący w konsoli środkowej. Po umieszczeniu ręki na jednostce sterującej wnętrze „ożywa”,a pojazd rozpoznaje kierowcę na podstawie jego tętna i oddechu.

Wciągająca przestrzeń wrażeń: wystarczy unieść rękę, a na dłoni pojawia się menu, dzięki któremu pasażer może intuicyjnie wybierać spomiędzy różnych funkcji. Przykład? Trójwymiarowe grafiki generowane w czasie rzeczywistym, pomocne w odkrywaniu fikcyjnego świata Pandory z różnych perspektyw. Wizualne połączenie pomiędzy pasażerami, a światem zewnętrznym tworzy zakrzywiony moduł wyświetlacza.

Zrównoważony rozwój i napęd

Technologia akumulatorów organicznych wykonanych z materiałów nadających się do recyklingu: pojazd koncepcyjny VISION AVTR jako pierwszy wykorzystuje rewolucyjną technologię akumulatorów opartą na ogniwach organicznych na bazie grafenu, całkowicie wolną od metali rzadkich oraz metali szlachetnych. Materiały, z których wykonano akumulator, nadają się do kompostowania, a zatem podlegają całkowitemu recyklingowi. W rezultacie mobilność elektryczna uniezależnia się od zasobów kopalnych. Mercedes-Benz akcentuje w ten sposób duże znaczenie, jakie w przyszłości w sektorze surowców ma zyskać „gospodarka obiegowa” (w obiegu zamkniętym).

Samochód jako żywe stworzenie: 33 „bioniczne klapy” z tyłu pojazdu przypominają łuski gadów. Mogą pomóc komunikować się ze światem zewnętrznym poprzez naturalnie płynne ruchy, subtelnymi gestami. Ze względu na możliwość jazdy za pomocą kół przedniej i tylnej osi w tym samym lub przeciwnym kierunku, w przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów VISION AVTR może poruszać się także w bok (o około 30 stopni). Tak zwany „ruch kraba” nadaje mu zwierzęcy charakter również pod względem motoryki.

Ekologiczne materiały: fotele VISION AVTR otrzymały tapicerkę z wegańskiej skóry DINAMICA®. DINAMICA® to pierwsza i jedyna mikrofibra, która gwarantuje zrównoważony rozwój w całym cyklu produkcyjnym. Podłogę koncepcyjnego pojazdu zdobi innowacyjne drewno o nazwie Karuun®. Materiał do jego produkcji (rattan) rośnie bardzo szybko jako surowiec naturalny i jest ręcznie zbierany w Indonezji. Materiał ten nadaje wnętrzu przytulną atmosferę i emanuje naturalnością.

Zewnętrze – bioniczny język projektowania

Gdy wzmacniają się podziały między pojazdami a istotami żywymi, Mercedes-Benz łączy luksus ze zrównoważonym rozwojem i pracuje nad tym, aby pojazdy były maksymalnie przyjazne środowisku. Wraz z VISION AVTR producent demonstruje, jak harmonijnie pojazd może „wtopić się” w otoczenie i się z nim komunikować. W ekosystemie przyszłości najwyższym luksusem ma być połączenie człowieka z naturą za pomocą nowoczesnych rozwiązań technicznych. Gdy tylko kierowca wsiada do środka, samochód staje się swoistym „rozszerzeniem” możliwości jego ciała i narzędziem do odkrywania otoczenia – podobnie jak w filmie, gdzie ludzie mogą używać awatarów do wzbogacania swoich umiejętności.

Wzornictwo VISION AVTR charakteryzuje bioniczny język projektowania, inspirowany naturą. Wydłużona, sportowa sylwetka wyróżnia się mocno podkreślonymi nadkolami. A duży, owalny otwór drzwiowy sprawia, że pojazd ma postać otwartej rzeźby. Przezroczyste poszycia drzwi zapewniają wrażenie lekkości i podkreślają holistyczne podejście do projektowania – skupione na połączeniu elementów zewnętrznych, wewnętrznych oraz obsługi. Spektakularne otwieranie i zamykanie drzwi jest inspirowane skrzydłami istot banshee lub ikran z filmu „AVATAR”.

VISION AVTR imponuje metalicznym, srebrnym lakierem, a także niebieskimi akcentami świetlnymi, takimi jak typowa dla aut EQ przednia pokrywa. Z kolei wyraziste ramiona obręczy mają ciepły kolor różowego złota, również charakterystyczny dla języka projektowania modeli EQ. Wrażenie animowanego obiektu wzmacniają pokazy świetlne, takie jak pulsujące światłowody, które niczym nerwy oplatają nadwozie. Ponadto ich estetyka przypomina bioluminescencję nocnej natury na Pandorze, gdzie wiele żywych istot i roślin może świecić w nocy.

merc avatar

merc avatar

Komunikacja i interakcja z otoczeniem

Samochód staje się aktywną częścią otoczenia: 33 ruchome w wielu kierunkach elementy z tyłu pojazdu pozwalają na niespotykaną interakcję VISION AVTR z otoczeniem. Te „bioniczne klapy” przypominają kilka zwierząt ze świata Pandory i komunikują się poprzez naturalnie płynne ruchy, subtelnymi gestami. Zarówno „bioniczne klapy”, jak i linie świetlne reagują na podejście do samochodu, a także – poprzez połączenie z kierowcą – na emocje i zachowania podróżujących. „Bioniczne klapy” zgodnie zmieniają swoją pozycję podczas manewrów, a ponadto mogą służyć jako panele słoneczne.

Koła inspirowane nasionami Drzewa Dusz

Projektanci Mercedes-Benz wykorzystali nasiona Drzewa Dusz z filmu „AVATAR” jako inspirację do zaprojektowania kół koncepcyjnego pojazdu. Koła VISION AVTR ucieleśniają inteligencję natury. Bieżnik i oświetlone ramiona obręczy łączą się w zupełnie nową, organiczną rzeźbę. Sześć segmentów obręczy przeplata się z niebieskimi światłami. Z uwagi na niemal kulisty kształt, koła umożliwiają VISION AVTR wykonywanie nowych ruchów, a także zapewniają mały promień skrętu i minimalizują powierzchnię styku opon z podłożem. Wszystkie cztery koła pojazdu mogą zmieniać kierunek. W połączeniu ze specyficzną architekturą osi pojazd może się przemieszczać nie tylko do przodu i do tyłu, ale także po przekątnej. W rezultacie VISION AVTR odznacza się niezwykle wysoką zwinnością, a tak zwany „ruch kraba” nadaje mu wygląd podobny do zwierzęcego nawet podczas jazdy.

Wnętrze – inspirowane naturą

Pomimo rewolucyjnego podejścia projektantów pojazd koncepcyjny VISION AVTR wpisuje się w język projektowania marki produktowo - technicznej EQ – atrakcyjna forma łączy się tu z cyfrowymi elementami obsługi, a rozwiązania techniczne z odległej przyszłości podkreślają progresywny, luksusowy język projektowania.

W VISION AVTR projektanci Mercedes-Benz po raz pierwszy wykorzystali zupełnie nowe podejście do projektowania. Ich holistyczna koncepcja łączy dyscypliny projektowania nadwozia, wnętrza i obsługi. Punktem wyjścia było projektowanie od wewnątrz oraz koncentracja na człowieku. Cały proces rozpoczęto od doświadczeń podróżujących, ich percepcji oraz potrzeb. Cel: stworzenie samochodu, który stanowiłby swoiste „poszerzenie” percepcji pasażerów, a także wciągającej przestrzeni wrażeń.

Charakterystyczna, otwarta forma VISION AVTR scala wnętrze i zewnętrzew emocjonującą całość. Otwór drzwiowy jest inspirowany połączeniem Na'viz filmu „AVATAR” z ich naturalnym środowiskiem Pandory. Główne źródło inspiracji dla wnętrza VISION AVTR stanowi sama Matka Natura: cała struktura bazuje na jednej linii i przybiera organiczne kształty. Kwiatowe motywy i delikatnie okładziny kontrastują tu z dynamicznymi konturami. Listwy świetlne w siedzeniach mają optyczne „rozszerzenie” w postaci projekcji na konsoli środkowej. Najważniejsze są jednak wrażenia użytkownika – gdy tylko pasażerowie usiądą w fotelach, łączą się z pojazdem i dosłownie czują otaczający ich świat, doświadczając go jeszcze bardziej świadomie. Poszczególne elementy można obsługiwać intuicyjnie. Pojazd nie ma widocznych przycisków ani przełączników – funkcje są wyświetlane na ciele lub dłoni kierowcy lub pasażera. To zupełnie nowy poziom łączności człowieka z maszyną.

Przednie fotele mają organiczną formę, przypominającą hamaki z liści z filmu „AVATAR”; impulsy generowane przez siedzenia sprawiają, że jazda staje się holistycznym doświadczeniem. Centralna konsola symbolizuje Drzewo Dusz, najświętsze miejsce Na'vi. Rozciąga się w kierunku słupka A, przechodziw konstrukcję dachu i subtelnie otula pasażerów z tyłu niczym kokon. Słupek A koncepcyjnego pojazdu składa się z kilku różnych, przyciemnionych części, których odcienie idealnie się ze sobą komponują. Ich powierzchnie są przezroczyste w różnym stopniu, tworząc efekt zjawiskowego hologramu.

Źródło informacji: Mercedes-Benz Polska PR

Czytany 99 razy

Skomentuj

Twój komentarz zostanie opublikowany po akceptacji administratora. Zasady publikacji komentarzy pod publikacjami znajdziesz pod linkiem: https://aviation24.pl/polityka-prywatnosci

Redakcja poleca

Gru 01, 2019
Jak możemy przeczytać na stronie FCA Poland, firma wygrała przetarg na dostawę samochodów Fiat Doblo dla PKP SA. Flota obejmuje 76 samochodów Doblo ...
Gru 01, 2019
Leszczyńscy policjanci przy współpracy z policjantami z Kępna zatrzymali podejrzanych o dokonywanie w ostatnim czasie kradzieży metodą „na kolec”, ...
Gru 01, 2019
Minister Infrastruktury podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji – w zakresie ...
Gru 05, 2019
Już jutro tj. 6 grudnia 2019 r. wchodzą w życie przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury przepisy nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym, ...
Gru 04, 2019
Nowy Peugeot 208 zwyciężył głosami internautów w drugiej edycji plebiscytu The Best of Moto, w kategorii „Samochód Miejski”. W czasie uroczystej ...
Gru 04, 2019
Gracze i kierowcy, którzy lubią czasem zasiąść za wirtualną kierownicą, mogą ścigać się i kolekcjonować unikatowe samochody sportowe stworzone przez ...
Gru 04, 2019
"Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury regularnie spotykają się ze swoimi czeskimi odpowiednikami, a tematem rozmów są m.in. transgraniczne ...
Gru 03, 2019
4 grudnia w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mimo iż nadrzędnym ...
Gru 03, 2019
Rusza montaż ekranów akustycznych na czternastu obiektach inżynierskich na odcinku autostrady A1 od węzła Częstochowa Północ do węzła Częstochowa ...

Najczęściej czytane

Gru 27, 2019
Kierowca Opla Zafira wykorzystał przerdzewiały dach samochodu do przewozu papierosów, a podłoga auta przypominała podłogę "elektryka". Nie mieściła ...
Sty 11, 2020
Na portalu społecznościowym facebook odnaleźliśmy wpis olsztyńskiej firmy zajmującej się plandekami samochodowymi "Erjot". Przedstawia on malowanie ...
Sty 16, 2020
Toyota GR Supra to pierwszy globalny model rozwinięty przez TOYOTA GAZOO Racing, sportowe ramię Toyoty. Połączenie silnika umieszczonego z przodu z ...
Sty 02, 2020
Stalexport Małopolska Autostrada informuje, że od 1 stycznia 2020 r.  do przynajmniej 31 marca 2020 r. obowiązywać będą preferencyjne stawki ...
Sty 07, 2020
Jak informuje Renault, system umożliwi nie tylko przesyłanie z domu poleceń do inteligentnego samochodu Renault za pomocą smartfona lub podłączonych ...
Gru 30, 2019
Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Komendy Głównej Policji, w dniach 24 - 29 grudnia 2019 roku policjanci ruchu drogowego w całym kraju ...
Sty 07, 2020
Policjanci stołecznego wydziału ruchu drogowego z grupy SPEED zatrzymali prawo jazdy kierowcy ferrari, który z prędkością prawie 200 km/h pędził ...
Gru 27, 2019
Live Nation i Raycom-Legacy Content Company we współpracy z Hot Wheels® organizuje Hot Wheels™ Monster Trucks Live, nową europejską trasę, która ...
Gru 31, 2019
Jeep Gladiator 2020, najbardziej wszechstronny pickup w historii -debiutuje właśnie na Bliskim Wschodzie podczas legendarnego festiwalu Liwa, który ...
Sty 04, 2020
Rajd rusza jutro, ale już w tym tygodniu redbull.pl przygotował dla Was esencję tego wszystkiego czego możemy się spodziewać w samochodowej sportowej ...
Sty 03, 2020
Jak pisze specjalizujący się w tematyce strażackiej portal remiza.pl, kolejne jednostki straży pożarnej na świecie testują elektryczny koncepcyjny ...
Gru 26, 2019
Lexus zaprezentował na targach Guangzhou International Automobile Exhibition model UX 300e – swój pierwszy seryjny samochód elektryczny (BEV). ...
Top